Info k chovu I

 

 

Informace o chovu - Rhacodactylus ciliatus


Čeleď:   Diplodactylidae – pagekonovití
Řád :     Squamata – šupinatí
Podřád:  Sauria – ještěři

 

Výskyt

 Nová Kaledonie -  Grande Terre a přilehlé ostrovy - obývají  tropický deštný  prales, kde žijí na stromech a keřích .

Rhacodactylus ciliatus

caledon mapa

 Pohlaví

 

Pohlavní rozdíly: Samci mají zesílenou spodní stranu kořene ocasu a preanální póry.

 

Rhacodactylus ciliatus

 

Rhacodactylus ciliatus

  Chov

Chov je při dodržení základních pravidel velice snadný . Rhacodactylus Ciliatus potřebují  prostorné terárium s hlubší vrstvou vlhkého substrátu s větvemi a  rostlinami ale  hlavně s dostatečným množstvím úkrytů . Velikost terária volime úměrně k počtu chovanců přičemž je vždy nejdůležitější rozměr  výška - pro pár plně postačí velikost 45 š /45 h /70 v / , stěny terária je nejlepší ponechat bez dekorací protože ciliati mají řidší trus a terárium se tak lépe udržuje čisté . Terárium každý den mírně rosíme vlažnou vodou  pro udržení vlhkosti a někteří jedinci tak i pijí - v teráriu by ale přesto neměla chybět miska z vodou .Chov  Rhacodactylus  ciliatus  jemožný  v páru či skupině samec a 2  nebo více samic , je  ale lepší držet pohromadě se samcem více samic aby je samec při páření neutahal . Rhacodactylus ciliatus  dorůstají velikosti 18-21 cm .

Teploty v teráriu: - denní  20-24  noční  s poklesem na 15-20

Rhacodactylus ciliatus  

Rhacodactylus ciliatus se několikrát ročně svlékají  z kůže proto je udržování správne vlhkosti v teráriu také důležité -svojí svlečku potom každý  jedinec  požere.

Rhacodactylus ciliatus

 

 Rhacodactylus ciliatus  se mohou pohybovat po skle  a po ostatních hladkých  plochách  pomocí přísavných  lamel  které  mají  na prstech.

th

 

 

 

Krmení

Jako krmení podáváme  hmyz ( nejčastěji cvrčky vhodné velikosti úměrné velikosti a stáří zvířete) nebo i  jiné bezobratlé vždy  však obalené ve vápníkovém a vitamínovém přípravku , jako spestření stravy podáváme 2-3 x týdně rozmačkaný banán nebo ovocné kaše   taktéž s vápníkovým přípravkem, další možností je zakoupení již hotových krmných směsí například Repashy superfoods vyvinuté speciálně pro tento druh.

  

 

Další vápníkové a vitamínové přípravky od firmy Repashy

 

         

 

Rhacodactylus ciliatus       Rhacodactylus ciliatus

 Rozmnožování

Samice Rhacodactylus  ciliatus kladou několikrát ročně 1-2 vajíčka s kožovitým obalem.

 

Rhacodactylus ciliatus   

Inkubace

Vejce opatrně vyjmeme z terária a inkubujeme  při teplotě 20-24°C ve vlhkém substrátu  perlitu či vermikulitu připraveného dle návodu na obalu .Vejce při manipulaci neotáčíme a do inkubátoru uložíme pokud možno ve stejné poloze jak byla nalezena ,  před vyjmutím vajec z terária si je můžeme označit netoxickým fixem

 

 

 

rhacodactylus ciliatus

Rhacodactylus ciliatus 

 

 Odchov

Mláďata se rodí za cca 60 dnů a potravu začnou přijímat cca po 4-5 dnech . Mláďata  Rhacodactylus ciliatus držíme v plastovém boxu s papírovým ubrouskem a to  buďto více mláďat  společně ( dle velikosti boxu a velikosti mláďat  ) nebo odděleně ale po dosažení věku cca  3 měsíců, když už pomalu  začíná být možné rozlišení pohlaví je oddělíme, předejdeme tak případným šarvátkám mezi samci, které dost často končí ztrátou ocasu nebo jiným úrazem , mláďata  krmíme mikrocvrčky vždy obalenými ve vápníkovém a vitamínovém  přípravku - taktéž můžeme podávat rozmačkaný banán doplněný přípravky  nebo ovocné přesnídávky , stěny ubikací mláďat taktéž rosíme vlažnou vodou - v boxech nedržím misku s vodou aby nedošlo k utonutí mláďat .

 

box

 

 

 

 

 

 

Mláďata  Rhacodactylus ciliatus jsou po narození velice živá a divoká proto vždy při manipulaci s mláďaty dbáme, aby nespadla nebo neskočila z větší výšky.

Rhacodactylus ciliatus

 

Barvy a kresby

Tito krásní pagekoni se rodí v různých barevných formách - béžové, šedohnědé, hnědé, žluté, oranžové, červené, fialově hnědé, zelenohnědé, namodralé až hnědočerné  a to - s různou kresbou , bez kresby, s tečkami, velkými skvrnami či podélným pruhem.

Rhacodactylus ciliatus

 

Rhacodactylus ciliatus 2

 


 


 

Rhacodactylus ciliatus nemají  v případě odtržení či ukousnutí ocasu  schopnost jeho  regenerace a při jeho ztrátě je nahražen pouze  malým výrůstkem , nikdy proto svého ciliata nechytáme ani nedržíme za ocas - pokud je gekon při manipulaci ven z terária vystrašený a vyplašený počkáme raději až se uklidní - i tak by totiž mohlo dojít ke ztrátě ocasu

Rhacodactylus ciliatus

Dobré  je  mít v teráriu UVB osvětlení pro zdraví růst a vývoj

Ať  už v podobě UVB žárovky nebo trubice

Rhacodactylus ciliatus  

Info k chovu II

 

 


 

 

 

 

Informace o chovu - Rhacodactylus auriculatus                                      

 

Výskyt  Střední až jihozápadní Kaledonie kde žijí na vysokých stromech ale pohybují se i po zemi

Rhacodactylus auriculatus

Rhacodactylus auriculatus

Rhacodactylus auriculatus se vyznačují dvěma hrbolky na temeni hlavy

Rhacodactylus auriculatus

 

Chov

Chov je velice podobný jako u Rhacodactylus ciliatus  s tím že Rhacodactylus auriculatus  potřebují  polosuché až pralesní terárium které  bude mít  silnější větve na lezení a  také hodně úkrytů ,  jako  substrát  může být kůra , rašelina atd, samozřejmostí je miska s vodou a dobré je také ponechat v teráriu misku s  jemně rozdrcenou vaječnou skořápkou nebo naškrábanou sepiovou kostí - gekoni si tak dle potřeby doplnůjí hladinu vápníku v těle .Dospělcům podáváme cvrčky , sarančata , nebo jiné bezobratlé, nekteří jedinci občas pozřou i holátka , stravu můžeme také spestřit  rozmačkaným banánem nebo ovocnou přesnídávkou.     Rhacodactylus auriculatus dorůstají  velikosti okolo   20 cm. Rhacodactylus auriculatus   chováme buďto v páru  nebo ve   skupině samec a 2  nebo více samic přičemž skupina potřebuje opravdu  dostatek prostoru . 

Rhacodactylus auriculatus se také několikrát ročne svlékají , při svleku mají našedlou barvu a po svleku každý jedinec svou svlečku požere

Rhacodactylus auriculatus  

 

Odchov

Odchov není obtížný a  je dosti  podobný jako u výše zmíněných Rhacodactylus ciliatus . Samice Rhacodactylus auriculatus  snáší za rok asi 5-7 snůšek pod dvou kožovitých vajíčkách, která zahrabe do substrátu  , vejce  opatrně vyjmeme z terária a při manipulaci je neotáčíme a uložíme do inkubátoru pokud možno ve stejné poloze jak byla nalezena ( vejce můžeme před vyjmutím z terária označit netoxickým fixem )  vejce  inkubujeme v   perlitu či vermikulitu připraveném  dle návodu Mladí se líhnou při teplotě okolo 26-27 stupňů asi za 60 dnů a měří 6-7 cm.Mláďata   rozdělíme dle velikosti a nebo raději chováme úplně odděleně předejdeme tak ukousnutí ocásků . Mláďata Rhacodactylus auriculatus začnou přijímat potravu po 4-5 dnech . Pohlavní dospělosi dosahují  v jednom roce.

Rhacodactylus auriculatus


Mláďata   jsou velmi citlivá  na přísun vitamínů a minerálu proto obojí   přidáváme při každém krmení.

Přípravky

                      

 

Barvy a vzory

 
I tyto krásné  tvory je možno vidět v různých barevných variantách od šedé , červené, oranžové až po žluté a zelené

Rhacodactylus auriculatus

 

Rhacodactylus auriculatus

Rhacodactylus auriculatus  


Dobré  je  mít v teráriu UVB osvětlení pro zdraví růst a vývoj

Ať už v podobě žárovky nebo zářivky

Rhacodactylus auriculatus