Informace o chovu - Rhacodactylus auriculatus
Výskyt Střední až jihozápadní Kaledonie kde žijí na vysokých stromech ale pohybují se i po zemi
Rhacodactylus auriculatus se vyznačují dvěma hrbolky na temeni hlavy
Chov
Chov je velice podobný jako u Rhacodactylus ciliatus s tím že Rhacodactylus auriculatus potřebují polosuché až pralesní terárium které bude mít silnější větve na lezení a také hodně úkrytů , jako substrát může být kůra , rašelina atd, samozřejmostí je miska s vodou a dobré je také ponechat v teráriu misku s jemně rozdrcenou vaječnou skořápkou nebo naškrábanou sepiovou kostí - gekoni si tak dle potřeby doplnůjí hladinu vápníku v těle .Dospělcům podáváme cvrčky , sarančata , nebo jiné bezobratlé, nekteří jedinci občas pozřou i holátka , stravu můžeme také spestřit rozmačkaným banánem nebo ovocnou přesnídávkou. Rhacodactylus auriculatus dorůstají velikosti okolo 20 cm. Rhacodactylus auriculatus chováme buďto v páru nebo ve skupině samec a 2 nebo více samic přičemž skupina potřebuje opravdu dostatek prostoru .
Rhacodactylus auriculatus se také několikrát ročne svlékají , při svleku mají našedlou barvu a po svleku každý jedinec svou svlečku požere
Odchov
Odchov není obtížný a je dosti podobný jako u výše zmíněných Rhacodactylus ciliatus . Samice Rhacodactylus auriculatus snáší za rok asi 5-7 snůšek pod dvou kožovitých vajíčkách, která zahrabe do substrátu , vejce opatrně vyjmeme z terária a při manipulaci je neotáčíme a uložíme do inkubátoru pokud možno ve stejné poloze jak byla nalezena ( vejce můžeme před vyjmutím z terária označit netoxickým fixem ) vejce inkubujeme v perlitu či vermikulitu připraveném dle návodu Mladí se líhnou při teplotě okolo 26-27 stupňů asi za 60 dnů a měří 6-7 cm.Mláďata rozdělíme dle velikosti a nebo raději chováme úplně odděleně předejdeme tak ukousnutí ocásků . Mláďata Rhacodactylus auriculatus začnou přijímat potravu po 4-5 dnech . Pohlavní dospělosi dosahují v jednom roce.
Mláďata jsou velmi citlivá na přísun vitamínů a minerálu proto obojí přidáváme při každém krmení.
Přípravky
Barvy a vzory
I tyto krásné tvory je možno vidět v různých barevných variantách od šedé , červené, oranžové až po žluté a zelené
Dobré je mít v teráriu UVB osvětlení pro zdraví růst a vývoj
Ať už v podobě žárovky nebo zářivky